ELEVATÖR

Türkçedeki “asansör” kelimesinin karşılığı olan İngilizcedeki “elevator” kelimesinden dilimize geçen elevatörler, malzemeyi dikey yönde taşıyan mekanizmalardır. Taşınacak malzemelerin özelliğine, kapasitesine, ulaşacağı yüksekliğe ve çalışma koşullarına göre; lastik bantlı ve zincirli olmak üzere iki ana tipe ayrılan elevatörler, malzemeyi içerisindeki kovalar yardımıyla taşırlar. Aynı zamanda tekli veya çiftli gövde; derin, sığ veya V tipi kova olarak, ihtiyaca hizmet eden farklı özelliklerde de imal edilebilirler. Genellikle, çimento, kum, toprak, kömür, soda, tahıl, un gibi çeşitli türlerde pudra, taneli ve parçalı malzemelerin düşey taşınmasında kullanılır. Taşınacak malzemenin türüne göre besleme elevatöre tabandan veya doğrudan doğruya bir besleme oluğuyla verilir. Genellikle küçük parçalı ve kepçelemeye az direnç gösteren malzemeler tabandan, büyük parçalı, aşındırıcı ve kepçelemeye direnç gösteren malzemeler elevatöre doğrudan doğruya beslenir. Gövde ve kova kullanılacağı amaca uygun olarak fiziksel ve kimyasal aşınmalara mukavemetli malzemeden mamul (çelik, paslanmaz, HB450) veya kaplanmış olarak üretilir. Tarım, geri dönüşüm, gıda, maden, kimya ve çimento sektörlerinde özellikle tercih edilirler. Firmamız, 125 – 1000 mm kova genişliğinde, değişik hız ve kapasitelerde, zincirli ve bantlı elevatörler üretmektedir.

Elevatörlerin Başlıca Avantajları

• Emniyetli Çalışma: Kapalı bir sistem olmasından ötürü güvenli bir çalışma ortamı sağlar.
• Çevre Avantajı: Malzemeyi kapalı formunun içerisinde tuttuğu için ses ve toz konusunda çevreye son derece duyarlı bir sistemdir.
• Tasarım Avantajı: Az yer kaplaması ve yükleri önemli bir yüksekliğe çıkartması diğer götürücüler ile kıyaslandığında önemli bir tasarım avantajına sahip olmasını sağlar.

EnglishTurkish